دانش فنی و کمک فنی،پایان نامه ارزش‌گذاري‌ دانش فنی صنایع

مقالات و پایان نامه ها

   تفاوت دانش فنی و کمک فنی

دانش فني و كمك فني گاهي به غلط به جاي يكديگر به كار مي‌روند. “كمك فني” يك برنامه مجزا و مكمل دانش فني است. کمک فنی یکی از مواردی است که در انتقال دانش فنی مطرح می­گردد. به عنوان مثال: دانش سوار كردن قطعات يك دستگاه نان خشك كن[1] (تستر) كه مي‌تواند از يك موسسه حرفه‌اي فعال در زمينه مونتاژ لوازم خانگي به دست آيد، كمك فني تلقي مي‌شود، در حالي كه روش ساخت پايه لاستيكي مقاوم در برابر حرارت كه مي‌تواند به صورت اطلاعات محرمانه‌اي باشد كه استفاده از آن، هزينه‌هاي كل توليد دستگاه را كاهش مي‌دهد، دانش فني، تلقي مي‌شود (مهدوی, 1380). همچنین بر خلاف كمك فني بخش عمده‌اي از دانش فني به صورت محرمانه نگهداري مي‌شود و اين موضوع براي مالك آن نوعي مزيت فني و حرفه‌اي نسبت به استفاده كنندگان اطلاعات غيرمحرمانه به ودجود مي‌آورد، در حالي كه بخشي از دانش فني در شمار اطلاعات محرمانه محسوب مي‌شود، برخي از اركان و عوامل دانش فني، ممكن است در شمار اطلاعات منتشر شده بوده، يا اطلاعاتي باشد كه براي اهل فن شناخته شده است. همچنين قسمتي از دانش فني را مي‌توان از ساير منابع صنعتي به دست آورد. ارزش دريافت اطلاعات از يك دارند دانش فني در آن است كه وي تركيب ترجيحي و عالي اطلاعات فني برگزيده را عرضه مي‌كند و هنگامي كه اين اطلاعات به شيوه توصيه شده مورد استفاده قرار گيرد، براي استفاده كننده آن حالت رقابتي مطلوبي را به وجود مي‌آورد (مهدوی, 1380).

2-3-2.    تعریف دانش فنی

در رابطه با دانش فنی تعاریف متعددی وجود دارد، برخی از این تعاریف عبارتند از:

  • دانش فني، به مجموعه‌اي از اطلاعات صنعتي مفيد و ارزشمند و تازه اطلاق مي‌گردد كه به همراه آن آگاهي‌ها و مهارت‌هاي فني و غيرفني كه در طراحي، ساخت و عمليات واحد صنعتي به منظور توليد و ساخت محصول و يا مواد، مورد نياز است، وجود دارد. دانش فني، نتيجه انباشتي از تجارب مثبت و همچنين مشكلات و اشتباهات در طول ساليان دراز است (مهدوی, 1380).
  • دانش فني، عبارت است از مجموعه مهارت‌هاي صنعتي كه از طريق آن مشخصات فني محصول، روش‌هاي توليد و چگونگي ايجاد و بهره برداري از واحد صنعتي تعيين مي‌شود. دانش فني از راه‌هاي گوناگون مثل جمع‌بندي تجارب، مشابه سازي، طراحي يا خريد قابل تهيه است (مهدوی, 1380).
  • یونیدو دانش فني را به معناي مجموعه‌اي از اطلاعات صنعتي مفيد، محرمانه، ابداعي و با ارزش است كه به همراه منضمات فني و ساير اطلاعات و مهارت‌ها از نظر قانوني در انحصار امتيازدهنده است و وي حق انتقال آن را دارد و در حال حاضر نيز به وسيله وي به كار گرفته شده است. اين اطلاعات براي امتياز گيرنده جهت طراحي، ساخت و راه‌اندازي يك واحد توليدي بر اساس مواد اوليه پيش بيني شده و ظرفيت مشخص و مشخصات محصول، كافي است (ملکی­فر، 1378)
  • دانش فني به مجموعه‌اي از اطلاعات سودمند، محرمانه، تازه و با ارزش و اطلاعات و مهارت‌هاي فني مربوطه كه در طراحي، ساخت و عمليات واحد صنعتي به منظور توليد و ساخت محصول يا مواد مورد نياز باشد، اطلاق مي‌گردد. (مهدوی, 1380)
  • از نظر خلیل دانش فنی عبارت است از دانش یا مهارت فنی فراگرفته شده یا کسب شده دربارۀ نحوۀ انجام درست کارها که می­تواند نتیجه تجربه، انتقال دانش یا تمرین عملی باشد (اعرابی و ایزدی، 1391).
  • بر اساس دستوالعمل شمارۀ 89/556 – 88/4087 اتحادیه اروپا دانش فنی عبارت است از: تمامی اطلاعات فنی محرمانه، معتبر و قابل شناسایی در یک شکل مناسب که معمولا در تولید محصولات یا اجرای فرآیندها استفاده می­شود (مهدوی, 1380).

از نظر فرانسیس بیدالت دانش فنی عبارت است از پیکره­ای است­ دانشی از جنس فنی که نه تنها برنامه­ها، نقشه­ها، نظام­نامه­ها و مشخصات حدود مجاز را در بر می­گیرد بلکه مهارت­های افراد خبره­ای که این دانش را بکار می­گیرند را نیز شامل می­شود (دره شیری و شاکری، 1392).

[1] . قطعات نان خشك كن شامل پايه پلاستيكي مقاوم در برابر حرارت، ترموستات، سيسم گرم كننده، مكانيزم آزاد كننده نان خشك، تكنولوژي ورقكاري و غيره است.