Uncategorized

تقویت مثبت اندیشی در کودکان با ۵ راه حل راحت 

 

محیط دور و بر ما در دنیای امروز، ما رو در خطر موقعیتای منفی و رقابت برانگیز مختلفی قرار می ده. با همه این سختیا، با ایجاد نگاه مثبت در زندگی و پاشیدن رنگ شادمانی به فعالیتا و امور روزمره ی زندگی میشه اونو لذت بخش تر و البته قابل مدیریت کرد. این مسئله درباره تربیت کودکان هم صادقه. با ایجاد مثبت اندیشی در کودکان، اونا با نگاه مثبت نسبت به زندگی رشد می کنن و با نهادینه شدن مثبت اندیشی، این راه و روش به بخشی طبیعی از زندگی اونا بدل میشه.

اولین و مهم ترین قدم در ایجاد مثبت اندیشی در کودکان اینه که والدین و سرپرست کودک سعی کنن نگاه و رفتار مثبت رو آموزش بدن. کودکان به تقلید از بزرگ سالان علاقه مندن. اونا به ما گوش می کنن و به دقت رفتارمان رو نظاره می کنن. اگه والدین و بزرگ ترها رفتار و نگاه مثبتی داشته باشن، امکان ایجاد و تلقین مثبت اندیشی در کودکان بیشتر میشه.

 

۱. عشق و محبت

یکی از بهترین راه ها واسه آموزش و ایجاد مثبت اندیشی در کودکان بیان عشق و محبت بی قیدوشرط به آنهاست. واسه اینکه کودکان نگاه مثبت در زندگی رو بیاموزند باید با اونا رابطه ای محکم بسازین. یکی از اساسی ترین نیازای بشر، دریافت احساس عشق و امنیت از طرف والدین و سرپرستانه. کودکان از شنیدن اینکه پدر و مادر اونا رو بی قیدوشرط دوست دارن، لذت می برن. این موضوع باعث ایجاد احساس امنیت و تعلق در اونا می شه.

وقتی اینجور بنیانی به شکل ریشه ای در خونواده بنا می شه، امکان ایجاد بقیه زیرساختا هم فراهم میشه و والدین شاهد رشد کودکان مثبت اندیش هستن. به کودکان خود عشق بورزید و به اونا محبت کنین. با بیان کلمات محبت آمیز، در آغوش کشیدن اونا، بوسیدن و … محبت خود رو به اونا بگید. با تماشای فیلم و برنامه های خوشحال و هیجان انگیز، گفتن لطیفه و داستانای جالب فضای مثبت در خونه بسازین و هیجان و شادی رو واسه کودکان تون به ارمغان بیارین.

۲. تعریف و تعریف

کودکان از شنیدن تعریف و تشویق شدن واسه کار خوبی که انجام دادن، لذت می برن. تشویق و تعریف اعمال و رفتارهای کودکان به اونا انگیزه ی مثبت می ده و باعث می شه حس تعلق و مشارکت در اونا پا بگیره و احساس کنن بخشی از یک کل مهم و باارزش هستن. کودکان رو حتما واسه کاری که کردن تشویق کنین. تعریف و تشکرای کلی خیلی مؤثر نیس و باعث می شه کودک کم کم این تعاریف رو جدی نگیرد. مثلا مشخص و روشن از دختر یا پسر خود واسه کمک کردن در انجام تکالیف برادر کوچیک ترش تشکر و تشکر کنین.

۳. بینش و اهداف

تشویق کودکان به داشتن هدف در زندگی خیلی مهمه. هدف داشتن به راه کودکان جهت می ده و باعث می شه در زندگی نتایج و خروجیای مشخصی رو واسه خود تعیین کنن. تعیین اهداف واسه کودکان ساختاری در اختیارشون می ذاره تا با راه حلای مشخص واسه خود بیانیه ی هدف تشکیل بدن.

مشخص کردن چشم انداز آینده، قبل از رسیدن به دستاوردها و اهداف زندگی خیلی مفید و سودمنده. واسه ایجاد این مهارت می تونین از تکنیکای NLP استفاده کنین. تمرینای هدف گذاری NLP واسه کودکان در تموم رده های سنی مفیده. این تکنیکا به کودکان کمک می کنه تا با روشای با معنی و خوشحال واسه اهداف خود برنامه ریزی کنن.

این مطلب مشابه را هم بخوانید :   تقویت فن بیان و گویندگی با چند نکته کاربردی 

NLP یک روش روان درمانگریه که «ریچارد بندلر» (Richard Bandler) اونو درست کرد. اون مدعی بود که بین فرایندهای عصبی، پردازشای زبانی و الگوهای رفتاری، ارتباطی هست که میشه از راه تجربه اونا رو یاد گرفت و واسه هدف ویژه ای در زندگی از اونا استفاده کرد و راه زندگی رو تغییر داد.

 

۴. کنترل نجواهای داخلی

روش کنترل نجواهای داخلی رو باید به کودکان آموزش داد. تکرار بعضی چیزها تو ذهن حتی اگه به اونا باور نداشته باشیم، باعث می شه کم کم اونا رو باور کنیم. تکنیکای ارتباطی NLP روش مناسبی واسه مدیریت افکار و نجواهای درونیه که از راه ایجاد فیلترهای ذهنی ایجاد می شه.

افکار منفی زیادی تو ذهن و مغز کودکان هست که بعضی از اونا رو به شکل جملات بروز میدن، مثلا: «من در ریاضی ضعیفم» یا «هیچکی منو دوست نداره»، «دوچرخه سواریم افتضاحه» و … . سعی کنین این ادبیات رو در کودکان خود تغییر بدین. مثلا به کودک یاد بدین بگه «یاد گرفتن ریاضی واسه من کمی سخته و واسه آموختن اون باید از دوستان و معلمم کمک بیشتری بگیرم». استفاده از جملات مثبت باعث ایجاد مثبت اندیشی در کودکان می شه.

۵. تقویت استعدادها و تواناییا

کمک به تقویت استعدادها و نقاط قوت کودکان در ایجاد مثبت اندیشی در اونا اثر زیادی داره. هر کودکی استعداد و ظرفیتای مختلفی داره. اون می تونه ورزشکار، هنرمند یا کارآفرین موفقی باشه. با شناخت استعدادهای کودک میشه به اون در جهت پیشرفت توانایی هاش کمک کرد.

بعد از شناخت استعدادهای طبیعی کودک و تمرکز روی اونا باید به اون یاد بگیرین که سعی و همت، اونو به موفقیت و نتایج دلخواهش میرسوند. به کودک تون بگید که در راه رشد امکان خطا و اشتباه هست و به اون اجازه بدین که مشکلات و اشتباهات رو خود حل و فصل کنه.

به کودک نشون بدین که ارزش سعی خیلی بیشتر از نتیجه. ایجاد اینجور طرز تفکری علاوه بر اینکه انگیزه ی کودک رو تقویت می کنه، به اون یاد می ده از اتفاقات و مسائل مختلفی که درزمان راه براش اتفاق افتاده، استفاده کنه.

 

در یک کلام شما با کنترل افکار و نگاه منفی، حمایت از کودکان و تشویق شون می تونین در ایجاد مثبت اندیشی موفق عمل کنین. کودکان رو به خاطر دستاوردها و سعی شون تشویق و تشویق کنین و کاری کنین احساس برنده بودن رو تجربه کنن. واسه اینکه نقش خود رو به درستی اجرا کنین، باید درزمان مراحل ایجاد و ایجاد مثبت اندیشی تعدادی از عادتا، ارزشا و عقاید خود رو هم بازبینی و اصلاح کنین. با خود فکر کنین چیجوری می تونین پدر یا مادر تأثیرگذارتری باشین و مثبت اندیشی رو در تربیت و آموزش خود دید کنین.

یادتون باشه این شمایید که به عنوان والدین و سرپرست کودک باید شادی و مثبت اندیشی رو در فعالیتای روزانه خود عادی کنین و به دسته ای رفتار کنین که مثبت اندیشی واسه بچتون به عادت تبدیل شه. کودکان رفتارهای شما رو تقلید می کنن؛ با داشتن نگاه مثبت در زندگی، به کودکان خود اعتماد به نفس و نگاه مثبت هدیه کنین تا در همین راه به دنیای بزرگ سالی قدم بذارن.

برگرفته از: nlp4kids.org

 ۶۰۰۰تومن

Leave a Reply