Uncategorized

تقویت فن بیان و گویندگی با چند نکته کاربردی 

تقویت فن بیان کودکان و پرورش مهارتای ارتباطی اونا

لوک و هالی دو متخصص گفتار درمانی هستن که با کودکان و بزرگسالان در همه سنای کار کردن. اونا میگن عادی ترین پرسشی که معمولا با اون روبرو می شن اینه که «چیجوری مهارتای ارتباطی رو در کودک مون پرورش دهیم؟» لوک و هالی واسه پرورش مهارتای ارتباطی و فن بیان کودکان ده پیشنهاد ی خوب دارن و فکر می کنن که این پیشنهادا می تونن تواناییای گفتاری و زبانی رو در کودکان افزایش دن. اگه می خواید روشای تقویت فن بیان کودکان در منزل رو یاد بگیرین، این مقاله رو تا انتها بخونین.

 

۱. زمان انتظار بدین

بیشتر ما در مکالمها حتی صبر نمی کنیم نفر مقابل جمله اش رو تموم کنه و بعد حرف خود رو بزنیم. قانون خوبی که در این مورد هست، ۵ تا ۱۰ ثانیه صبر واسه جواب کودکه. این زمان به کودک تون فرصت می ده تا چیزی که رو می خواد بگه آماده کنه. این کار علاوه بر بهتر شدن مهارت فن بیان کودکان می تونه در جلوگیری یا کاهش لکنت زبون در بعضی از اونا هم مؤثر باشه.

۲. اشتباهات اونو همیشه تصحیح نکنین

اگه می خواید کودک تون صدایی رو درست تلفظ کنه، به ویژه اگه صداییه که تا وقتی بزرگ تر شه پیشرفت پیدا نمی کنه، لطفا همین جا بایستید! تصحیح همیشه، دقیقا برعکس بهبود مهارتای ارتباطی و فن بیان کودکان عمل می کنه. هرچقدر بیشتر اصرار کنین که چیزی رو درست بگه، نه تنها تکلمش رو بهتر نمی کنه، که اثرات نامطلوبی هم داره. نباید به حرف زدن و بیان صداها بُعدی منفی بدین، چون ممکنه انجام این کار رو کلا متوقف کنن. اینکه سعی کنین کودک خود رو مجبور به حرف زدن یا بیان درست یک صدا کنین، مثل اینه که به کسی که نمیتونه آشپزی کنه، بگید بهتر آشپزی کن!

۳. با اون مثل یک همراه ارتباطی کامل برخورد کنین

ایجاد تعادل در این مورد ممکنه سخت باشه. باید مثل بزرگسال با اون حرف بزنین، اما بازم تو ذهن داشته باشین که کودکه. صحبت با کودک مثل یک بزرگسال، به معنای استفاده از واژه ها، جوکا یا اطلاعات نادانسته ی اون نیس؛ بلکه به معنای فرصت دادن، استفاده از رابطه چشمی و ارزش قائل شدن واسه چیزیه که می گه.

کودک تون مرتبا چیزایی می گه که شما نمی فهمید (مثل عبارات بی معنی و نامفهوم)، اما بازم فرصت بدین، حدس بزنین درباره چه صحبت می کنه و طبق حدس خود جواب بدین، حتی اگه مطمئن نیستین درباره چه صحبت می کنن.

همیشه حرفای کودکانه مثل «گوگولی مگولی…» با اون نزنید. البته بعضی وقتا و بی بعضی وقتا ایرادی نداره، اما وقتی به حدود ۹ ماه رسید، سعی کنین این کار رو محدود کنین.

۴. الگوی خوبی باشین

در مورد الگو بودن در زندگی صحبت نمی کنم، با اینکه باید در زندگی هم الگوی بچتون باشین، اما اینجا منظورم الگوی صحبت کردن خوبه. اگه می خواید فن بیان کودکان و مهارتای ارتباطی اونا قوی شه، باید به اونا نشون بدین که خودتون هم از اینجور تواناییایی بهره مند هستین. قانون خوبی که می تونین واسه بهبود این مهارتای ارتباطی به کار بگیرین، حرف زدن کمی بالاتر از سطح فرزندتانه. این طوری اونا واسه بهتر کردن مهارت هاشون به اندازه کافی تحریک می شن.

۵. تلویزیون رو خاموش کنین

شاید بگید سرم شلوغه، برنامه های خوبی واسه بچه ها ساخته می شه و یا نشاندن بچه پای تلویزیون وقت لازم واسه انجام کارهای دیگر رو به شما می ده، اما سعی کنین تا جای ممکن تلویزیون رو خاموش نگه دارین. به خاطر داشته باشین که هرچقدر زمان کمتری تلویزیون رو روشن نگه دارین، کودک تون هم کمتر توقع داره تلویزیون روشن باشه. این روش در بلندمدت هم مفیده. این کار به افزایش قدرت تخیل بچتون کمک می کنه، کودک تون یاد میگیره خودش رو سرگرم کنه و درنتیجه مهارتای زبانی خود رو تقویت کنه.

۶. بخونین، بخونین، بخونین

منظورم خوندن فقط کتاب نیس. به کتابخوانی واسه کودکان هم می رسیم. پشت جعبه ی غلات صبحانه رو بخونین، نوشته های روی لباسا رو بخونین، تابلوهای توی خیابونا رو بخونین. هرچقدر کودک تون بیشتر درمعرض صداها و ساختارهای زبانی قرار بگیره، زودتر شروع به درک اونا می کنه. موقع خوندن کتاب، درنظر داشته باشین که مجبور نیستین اونو کلمه به کلمه بخونین. درعوض، می تونین به تصویرهای کتاب نگاه کنین و درباره اونا حرف بزنین. مثلا وقتی «دزده و مرغ فلفلی» رو می خونین، می تونین بگید: «اِ، فلفلی رفته بالای کوه» یا «فلفلی سوار فیل شده» یا چیزای دیگر.

این مطلب مشابه را هم بخوانید :   تقویت اعتماد به نفس با ۶ راه حل تضمینی 

این کار دو فایده داره:

  • بچتون یاد میگیره که از تخیلش استفاده کنه.
  • مهارتای زبانی خود رو تقویت می کنه.

سعی کنین هر روز کمه کم یک کتاب بخونین. مثلا می تونین هر روز قبل از استراحت بعدظهر و قبل از خواب شب، یک کتاب واسه بچتون بخونین و این کار رو به یک عادت تبدیل کنین.

۷. سوالایی با پایان باز بپرسید

اینجا باید مراقب باشین. کودک خود رو با سوال پشت سوال بمباران نکنین و تصور نکنین این کار مهارتای زبانی اونو تقویت می کنن. خودتون رو الگو یا همراه کلامی فرض کنین، نه امتحان گیرنده. سوالایی با پایان باز همونایی هستن که می تونن با عبارتای مختلفی جواب داده شن و نه فقط «بله» یا «نه». این سوالا به بچه شما یاد میدن که چیجوری فکر و دلیل کنه.

اینا چند نمونه از تبدیل سوالای آسون به سوالایی با پایان باز هستن:

سوال: رفتی مغازه؟

سوال با پایان باز: کجا رفتی؟

سوال بعدی: چی دیدی؟

سوال: این کتاب خوب بود؟

سوال با پایان باز: چی رو توی این کتاب دوست داشتی؟

سوال بعدی: دوست داشتی داستان چجوری تموم می شد؟

در مورد خودم، وقتی پای تقویت مهارتای زبانی و فن بیان کودکان پیش میاد، «درباره… برام بگو» عبارت موردعلاقه ی منه.

۸. واژه ها رو تکرار کنین

واژه ها رو تکرار کنین؛ به ویژه وقتی بچتون هنوز کوچکه. اونا پیش از اونکه شروع به حتی گفتن صداها و واژه ها کنن، کمه کم ۱۰۰ مرتبه باید اونا رو . تعداد دفعات استفاده از یک واژه رو محدود نکنین.

تکرار کلید یادگیریه و این جور که کودکان مهارتای ارتباطی خود رو تقویت می کنن.

۹. نتیجه گیری کنین، پیامدها رو توضیح بدین

هرچقدر زودتر این معنی رو به کودک تون یاد بدین، بهتره. این معنیش این نیس که باید کودک دو ساله ی خود رو تنبیه کنین، اما وقتی اتفاقی میفته یا اون کار بدی انجام می ده، به اون کمک کنین که چرایی اش رو بفهمد. باید بدونین که این کار و صبر زیادی می خواد، اما در بلندمدت اثر مطلوب داره و احتیاجی به تأکید نیس، چون به تقویت مهارتای استدلالی هم کمک می کنه.

مثالی واسه کودکان کم سن تر:

کودک روی صندلی وای میسته، میفته و شروع به گریه می کنه؛ البته با این فرض که آسیب جدی ندیده باشه.

پدر یا مادر می تونن بگن: «افتادی» یا «دردت گرفت»، «نباید روی صندلی باید».

مثالی واسه کودکان بزرگ تر:

بچتون به شما نگفته کجا میره.

پدر یا مادر می تونه بگه: «اگه آسیبی ببینی و من ندانم کجا هستی، چه می شه؟»

به خاطر داشته باشین که این کار رو باید به شکل ی مثبتی انجام بدین.

مثال:

بچتون به حرف شما گوش کرده و اتاقش رو تمیز می کنه.

پدر یا مادر می تونه بگه: «ممنونم که اتاقت رو تمیز کردی، امروز میتونی با دوستانت بیشتر بازی کنی، چون کاری که ازت خواستم رو انجام دادی.»

۱۰. کودک تون رو به خاطر حرف زدن تشویق کنین

اینم از اون مواردیه که باید تعادل رو در اون حفظ کرد. نباید بعد از هر کلامی که بچتون به زبون میاره، به اون بگید چقدر عالی حرف می زنه. بین تعریفا زمان بذارین. کمه کم چند باری در طول روز این موضوع رو به اون بگید. وقتی کوچیک تر هستن، بیشتر تعریف کنین.

واسه کودکان کم سن تر:

وقتی چیزی رو با نام درستش صدا می کنن، بگید: «خوب گفتی» یا «درسته، این همون… است» یا «عالی صحبت می کنی.»

واسه کودکان بزرگ تر:

وقتی واژه جدید رو به کار می بره که درنظر داشتین بگه، باید از اون تعریف کنین. می تونین بگید: «ببین! چه کلمه ای رو استفاده می کنه.»

وقتی مسئله ای رو به تنهایی حل می کنه یا می ببینن جمله پیچیده یا درست از نظر گرامری رو به زبون آورده، می تونین با گفتن این جمله ها از اون تعریف کنین:

«تو تنهایی این رو حل کردی.»

«از اینکه این طوری انجامش دادی خوشم اومد.»

«جمله فوق العاده ای بود.»

امیدواریم این نکتها ایده های بهتری واسه تقویت فن بیان کودکان در خونه به شما داده باشن. پیشنهاد می کنم این صفحه رو در مرورگرتان ذخیره کنین و هر چند وقت نگاهی به اون بندازین تا ایده های جدیدی به دست بیارین. به کسائی که به دنبال اینجور مطلبی هستن هم آگاهی بدین.

۶۰۰۰تومن

Leave a Reply