Uncategorized

تقویت ذهن با ۴ پیشنهاد ای که از شما یک فرد باهوش می سازه 

 

بر خلاف تصور عادی، افراد باهوش یا کم هوش به دنیا نمی آیند. مثل هر توانایی دیگری، هوش رو هم میشه تقویت کرد. شما می تونین با توجه کافی به تغذیه و به کار گرفتنِ مغزتون، شاهد تقویت ذهن خود باشین. تغذیه، تحریک کردن و به کار گرفتن مغز، تا حد زیادی به هم وابسته هستن. ذهن ما تواناییای خارق العاده ای داره و البته با تقویت اون می تونیم از این تواناییا بیشتر استفاده کنیم. در این مقاله به ۴ نکته ی کلیدی واسه تقویت ذهن و شکوفایی پتانسیلای ذهنی خود می پردازیم.

 

چه کارایی موجب تقویت ذهن می شن؟

مغز آدم از هر رایانه ای که بشر تا الان ساخته، پیچیده تره. واسه رسیدن به موفقیتایی که آرزوی اونا رو دارین، به بیشترین حد رساندن تواناییای ذهن ضروریه؛ چون این مغزه که شخصیت شما رو کنترل می کنه. مغز مرکز فرماندهیه، در تموم کارایی که انجام میدید دخالت داره و اونا رو کنترل می کنه. این مغزه که تعیین می کنه شما چیجوری فکر، احساس و عمل میکنین. وقتی مغز شما بهترین کارکرد رو داره، شمام می تونین بهترین کارکرد رو داشته باشین؛ چون همونجوریکه گفتیم این ذهنه که همه چیز رو کنترل می کنه.

عواملی مثل:

  • ژنتیک؛
  • گفت وگوی داخلی؛
  • تجربیات زندگی؛
  • استرس؛
  • مطالعه

کارکرد مغز و بیشترین حد رشد اونو تعیین می کنن. درسته که این عوامل بر ذهن تأثیر می ذارن، ولی تعیین نمی کنن که شما تا چه سطحی پیشرفت می کنین یا چه چیزایی رو خواهید یاد گرفت. به بیان دیگر، شما از این توانایی باورنکردنی بهره مند هستین که هر اندازه آرزو دارین، پیشرفت کنین.

پس با وجود اینجور وسیله فوق العاده ای که در اختیار ما قرار گرفته، چه چیزی خیلی از مردم رو از رسیدن به موفقیتایی که این وسیله واسه اونا ممکن کرده، بازداشتهه؟ مشکلات آسون ای هست که اگه به اونا میدون بدین، قدرت یادگیری شما رو کاهش میدن. ولی شما توانایی شکست دادن این مشکلات رو دارین و کلید گذشتن از این مشکلات، عمل کردن به موارد زیره:

۱. باورهای خود رو تغییر بدین

افراد زیادی وجود دارن که باور ندارن می تونن یاد بگیرن، بر دانشی مسلط شن یا به افرادی «باهوش» تبدیل شن. اگه به چیزی باور نداشته باشیم، هیچوقت به اون دست نخواهیم پیدا. پس باورهای خود رو تغییر بدین، چون این شما هستین که می تونین باورهایتان رو عوض کنین و با انجام این کار، دنیای جدیدی پیش روتون قرار خواهد گرفت. پس ذهن خود رو با افکاری پر کنین که باورهایتان رو تغییر میدن. حقیقت اینه که شما ذهن شگفت انگیزی دارین که ظرفیت اون واسه یادگیری، بالاتر از چیزیه که تصورش رو می کنین. اگه به این حقیقت باور داشته باشین، می تونین در جهت تقویت ذهن و شکوفایی پتانسیلای ذهن تون قدم وردارین.

۲. به دنبال کسب علم درست باشین

یه سری از آدما به دنبال کسب علم نمی رن یا به اون دسترسی ندارن. علم از تجربیات، کتابا، بقیه و بقیه منابع به دست میاد؛ ما باید به این نوع از علم برسیم. پس به دنبال علم درست (right knowledge) باشین. مثلا، اگه از واژه ها به درستی استفاده نشه، اونا بی معنی هستن. بعضی وقتا می شنوم که کودکان میگن: «این مطلب رو در کتابی خوندم.» ولی اون مطلب حقیقت داره؟ فقط به خاطر این که شخصی اونو گفته یا نوشته نمی تونیم اطمینان داشته باشیم که حقیقت داره. هر یادگیرنده باید به دنبال علم درست باشه، نه فقط اطلاعات یا نظرات. شما باید به دنبال اطلاعات و علم باشین و بعد، اونو آزمایش کنین و خوب به اون فکر کنین تا فهمیده باشین که درسته؟ می تونه در زندگی شما کاربرد درستی داشته باشه؟ می تونه زندگی تون رو بهتر کنه؟ به شما کمک می کنه تا به موفقیت برسین؟ شما باید چیزی که رو که یاد می گیرین آزمایش کنین و تا به علم درست برسین. فقط در این صورت می تونین در جهت تقویت ذهن و شکوفایی پتانسیلای ذهن تون قدم وردارین.

این مطلب مشابه را هم بخوانید :   تقویت اراده واسه لاغری؛ ۴ راه حلی که به شما قدرت می ده 

۳. واسه یادگیری شوروشوق داشته باشین

بعضیا تمایلی واسه یادگیری ندارن؛ بعضی وقتا به خاطر این که تنبلی می کنن و بعضی وقتا به خاطر این که از اثرات مثبت یادگیری بر زندگی خود، آگاهی ندارن. اونا در درون خود، هیچ شوروشوقی ندارن که اونا رو تشویق به یادگیری کنه. در حالی که هر فرد باید واسه یادگیری شوروشوق داشته باشه. رسیدن به این شوروشوق، به کمی سعی نیاز داره و تنها راه موجود، شروع به یادگیری چیزهاییه که بی معطلی، تأثیر مثبتی بر زندگی شما می ذارن. مثلا وقتی معنی پولی جدیدی رو یاد می گیرین که به شما کمک می کنه تا درآمد خود رو افزایش بدین یا بدهیای خود رو پرداخت کنین، این یادگیری موجب افزایش شوروشوق در شما می شه. یا وقتی روشی واسه رفت و امد درست با خونواده رو یاد می گیرین که موجب بهتر شدن روابط شما می شه، این تأثیر مثبت انگیزه ی یادگیری رو در شما افزایش می ده. وقتی واسه یادگیری شوروشوق داشته باشین، می تونین در جهت تقویت ذهن و شکوفایی پتانسیلای ذهن تون قدم وردارین.

۴. هیچ بعضی وقتا یادگیری رو متوقف نکنین

به دست آوردن علم کار سختیه و تسلط یافتن بر اون، زمان زیادی می خواد. این کار به نظم و ترتیبی همیشگی نیاز داره. پس شما باید از راه مطالعه زیاد، خود رو منضبط و منظم کنین و بدونین که یادگیری نیازمند سعی فراوانه. هروقت ماژولایی ساخته شه که با وصل کردن اونا به مغزتون بتونین به سرعت به علم مورد نیازتون دسترسی پیدا کنین، می تونین دست از سعی و یادگیری وردارین. اما تا اون موقع باید فقط بر خودتون تکیه کنین و به سختی سعی کنین چون فرآیند یادگیری، طولانی و زمان بره. البته تا حدی می تونیم سرعت اونو افزایش دهیم ولی بازم باید فرآیندی شامل خوندن، گوش دادن، بررسی کردن، تکرار کردن، به کار بردن علم، تجربه کردن نتایج، دوباره سازماندهی کردن و غیره رو بگذرانیم. به زبون آسون، یادگیری به زمان نیاز داره. وقتی خود رو منضبط می کنین، به آهستگی ولی با اطمینان، علم کسب می کنین و یاد می گیرین و با این کار در جهت تقویت ذهن خود و شکوفایی پتانسیلای ذهن تون قدم برمی دارین.

کلام آخر

یادگیری در هر سنی امکان پذیره و هیچوقت واسه یادگیری زود یا دیر نیس. چون ذهن شما واسه یادگیری ایجاد شده و ظرفیت زیادی واسه آموختن داره. پس بیایید همین هفته اراده کنین و در جهت تقویت ذهن و شکوفایی پتانسیلای ذهن تون قدم وردارین.

برگرفته از: success

Leave a Reply