Uncategorized

تقویت حافظه دانش آموزا با ۱۲ تکنیک هوشمندانه 

 

«از یاد بردم»، «یادم نمیاد»، «نوک زبونمه»، «می شینم سر امتحان، همه چی یادم میره» و جملاتی مثل این رو بعضی وقتا از زبون علم آموزان می شنوین. همه ما چه دانش آموز و چه بزرگسال، بعضی وقتا چیزایی رو از یاد میبریم. این اتفاق زمانی رخ می ده که اطلاعات دریافتی رو به حافظه ی بلندمدت مون منتقل نکنیم. این پدیده چه در زمان مدرسه و چه زمانی که در جایی مشغول به کار هستیم، ضروریه. ممکنه دستور رئیس تون رو از یاد ببرین، چیزی رو که خوندین از یاد ببرین، آدرسی رو که به شما دادن، به خاطر نیارین و صحبتای دیروز معلم تون رو به یاد نیارین. با ما همراه باشین تا با تکنیکایی واسه تقویت حافظه دانش آموزا آشنا شید.

 

تا به حال دقت کردین چرا بعضی مسائل خیلی آسون در یادتون می مونه، ولی واسه حفظ کردن بعضی مطالب دیگر باید سعی زیادی بکنین؟ مثلا دلیل تشکیل باران خیلی آسون در یادتون بمونه، ولی واسه یادگیری جدول ضرب سعی زیادی بکنین. نگران نباشید. مشکل از شما نیس. خبر خوب اینه که به کمک راه هایی می تونین چیزایی رو که نیاز دارین، به خاطر بسپارید. ۱۲ تکنیک (که بعضی از اونا یادیار نامیده می شن) هست که با استفاده از اونا می تونین چیزای مهم رو بهتر به خاطر بسپارید. این تکنیکا نه تنها در درسا، بلکه در زندگی روزمره هم می تونن کمک حال تون باشن.

۱. اطلاعات رو «قطعه بندی» کنین

وقتی که اطلاعات رو به قطعات کوچیک تری تقسیم کنین، حفظ کردن شون آسون تر می شه. این کار «قطعه بندی» نام داره. شاید تا به حال دقت نکرده باشین، ولی شما بارها از تکنیک قطعه بندی استفاده کردین. مثلا زمانی که می خواید شماره دوست تون یا رمز ورود ایمیل تون رو به خاطر بسپارید، از قطعه بندی استفاده کردین. وقتی که اعداد طولانی رو به گروه های سه، چار یا پنج تایی تقسیم کنین، می تونین آسون تر اونا رو به خاطر بسپارید. خیلی از مردم در یک زمان فقط می تونن سه، چار یا پنج واحد اطلاعات رو به یاد بیارن. حال می تونین از تکنیک قطعه بندی به روشای زیر استفاده کنین:

 • لغات رو با تقسیم کردن اونا طبق تعداد بخش یا بقیه ویژگیا به خاطر بسپارید؛
 • اطلاعات تاریخی رو طبق دوره زمانی یا رویدادها تقسیم بندی کنین؛
 • لغات خارجی رو طبق دسته اونا (مثلا لوازم خونه، شغلا و…) به خاطر بسپارید؛
 • اگه هیچ الگوی خاصی واسه دسته بندی اطلاعات موردنظرتان پیدا نکردید، فقط اونا رو به گروه های سه، چار یا پنج تایی تقسیم کنین. این کار کمک زیادی به شما می کنه.

۲. اطلاعات رو بفهمین

پیش از حفظ کردن چیزی، سعی کنین اونو بفهمین یا درک کنین. یک راه خوب اینه که بین چیزی که یاد می گیرین و تجربه شخصی تون رابطه برقرار کنین. اگه اطلاعات جدید رو به چیزایی که از قبل میدونید رابطه بدین، بهتر می تونین اونا رو به خاطر بسپارید. مثلا قبل از اونکه بخواهید کشورگشایی پادشاهان رو یاد بگیرین، جایا رو در نقشه نگاه کنین و رابطه اینجاا رو با جایی که زندگی می کنین، ببینین.

۳. اطلاعات رو به شکل ترسیمی، منظم کنین

این تکنیک هم در حفظ کردن چیزها به شما کمک می کنه. با این روش می تونین اطلاعات رو منظم کنین. روشای ترسیمی متفاوتی واسه منظم اطلاعات وجود دارن که می تونین اونا رو به آسونی بکنین.

 • نمودار وِن: واسه مقایسه و بررسی اطلاعات مختلف استفاده می شه.

 • منظم شبکه ای اطلاعات: واسه حفظ کردن موضوع مورد نظر و جزئیاتش کاربرد داره.

 • طراحی دلیل و معلولی: با استفاده از اون می تونین علل پدیده ای رو در طرف چپ و معلول اونو در طرف راست بکشین. بعد دلیل و معلولایی رو که با همدیگه در رابطه هستن، با خطی به هم وصل کنین.

 • منظم چرخه ای اطلاعات: در این روش اتفاقاتی که باعث اتفاقات بعدی می شن، در چرخه ای رسم می شن. یک مثال خوب در این مورد، «چرخه آب» است.

۴. تصویرسازی کنین

در این روش بی اینکه واقعا به تصویری نگاه کنین، می تونین اونو تو ذهن تون تجسم کنین. این روش می تونه واسه یادگیری هر چیزی مفید باشه. مثلا واسه یادگیری چرخه آب، اول تصویری ذهنی از ابر رو تو ذهن تون تجسم کنین. بعد حجم این ابرها رو افزایش بدین. حال باران شدید و سردی رو تجسم کنین. به زمین خوردن قطرات باران رو تو ذهن خود تجسم کنین. حال جریان رودها و نهرها رو به طرف دریا در نظر بگیرین. حالا خورشید رو پیش خود تصویر کنین که با گرمایش آبا رو تبخیر می کنه و به شکل ابر در میاره. با این روش دیگر حفظ کردن چرخه آب مثل قبل خسته کننده نیس. اگه با تجسم و تصویرسازی اطلاعات مشکل دارین، می تونین از روشای دیگر مثل نمودار، جدول و… استفاده کنین.

۵. بین اطلاعات مختلف، رابطه بسازین

یک روش دیگر واسه یادگیری، ایجاد رابطه بین کلمه یا اتفاقی با فرد، جای، احساس، موقعیت یا چیز دیگریه. مثلا چیزی رو که می خواید یاد بگیرین، با فردی که می شناسین، بازیگر یا صحنه ای از فیلمی که دیده اید، ربط بدین. وقتی که می خواید لغتی رو یاد بگیرین، اول اون کلمه رو بنویسین. در جلوی اون کلمه معنای اونو بنویسین و در جلوی اون فرد، اتفاق یا چیزی که به شما کمک می کنه اونو به خاطر بسپارید، بنویسین.

این مطلب مشابه را هم بخوانید :   تقویت سیستم ایمنی بدن با ۹ غذایی که واسه حفظ سلامتی لازم دارین 

۶. اطلاعات رو با لحنی آهنگین به یاد بسپارید

خیلی از ما حروف انگلیسی یا جدول ضرب رو با آهنگ یا ریتم خاصی حفظ کردیم. این تکنیک واسه یادگیری چیزای زیادی می تونه به ما کمک کنه. اصلا اجباری نداره که آهنگ یا ریتمی که می سازید، معنای خاصی داشته باشه. این روش فقط به شما کمک می کنه آسون تر چیزی رو به یاد بسپارید.

۷. حرف بزنین!

این تکنیک آسون و جالبه (به ویژه اگه به حرف زدن علاقمند باشین). اگه قصد یادگیری چیزی رو دارین، می تونین چیزایی رو که یاد گرفتین، دوباره واسه مادر ،دوست تون یا هر فرد دیگری بازگو کنین. حتی می تونین در مورد اون موضوعات با همدیگه بحث کنین. بهتره فردی رو انتخاب کنین که به اون موضوع خاص علاقه مند باشه. مثلا واسه یادگیری تاریخ می تونین وانمود کنین که پادشاه هستین و از زبون اون پادشاه با مادر یا دوست تون صحبت کنین و اتفاقات مهم اون دوره رو واسه اونا تعریف کنین. این تکنیک واسه یادگیری زبونای خارجی هم خیلی خوبه. می تونین با بقیه به اون زبون مکالمه کنین.

۸. داستان بسازین

این روش هم واسه یادگیری اطلاعات خیلی خوبه. می تونین داستان یا شعری بنویسین و در اون اطلاعاتی که قصد یادگیری شون رو دارین در قالبی منطقی به کار ببرین. در این روش هر اتفاقی به شما کمک می کنه تا ذهن تون واسه اتفاق بعدی آماده شه و در آخر چیزای زیادی یاد می گیرین.

۹. جمله بسازین

در این روش با گفتن جمله هایی، یادگیری اطلاعات یا تلفظ لغتی رو تمرین کنین. مثلا بگید «مادر من ۸ پیتزا درست کرد». هر کدوم از این پیتزاها نماینده ی سیارهای منظومه ی شمسی می شه و این اطلاعات علمی رو با این روش خواهید یاد گرفت. این روش می تونه به یادگیری لغاتی که تلفظ سختی دارن هم کمک کنه.

۱۰. سرواژه بسازین

در این روش از حروف اول دسته ای از کلمات، یک کلمه ساخته می شه. می تونین واسه یادگیری اصطلاح یا چیزی، حرف یا بخش اول اون کلمه ها رو در کنار هم بذارین و یک کلمه جدید بسازین تا به شما کمک کنه اون موضوع رو به خاطر بسپارید. مثلا سرواژه ی «هواپیمایی ملی ایران» هما می شه که در اون حرف اول هر یک از کلمات رو در کنار هم گذاشته ایم.

۱۱. تمرین، تمرین و تمرین کنین

اگه می خواید اطلاعاتی در یادتون بمونه، باید اونا رو بارها تمرین کنین. وگرنه احتمال محو شدن اون اطلاعات از ذهن تون زیاده. همونجوریکه بازیگران باید بارها دیالوگ خود رو تمرین کنن تا یادشون بمونه، علم آموزان هم باید یاد گرفته های خود رو دوباره تکرار کنن. اینجا به نکاتی واسه تمرین کردن اطلاعات اشاره می کنیم که می تونین به لطف اونا اطلاعات رو بهتر در حافظه تون نگه دارین:

 • مدت تمرین رو به بخشای کوچیک تری تقسیم کنین. مثلا ۳۰ تا ۶۰ دقیقه درسای خود رو تمرین کنین، بعد یک استراحت کوتاه ده دقیقه ای به خودتون بدین. در زمان استراحت، می تونین چیزی بخورین، به دوستان تون زنگ بزنین، موسیقی گوش کنین یا هر کار دیگری رو که دوست دارین، بکنین.
 • واسه تمرین بهتره از روشای مختلف استفاده کنین. مثلا می تونین بخونین، بنویسین، نمودار بکشین و یا از مطالبی که قصد یادگیری شون رو دارین، یک آهنگ بسازین.
 • قبل از رفتن به رخت خواب چیزایی رو که باید واسه فردا یا امتحان پیش رو بدونین، مرور کنین. مرور اطلاعات در شب قبل اثر فوق العاده ای داره.
 • صبحا بین مسواک زدن ، خوردن صبحانه یا در اتوبوس بازم مطالبی رو که یاد گرفتین، مرور کنین.

۱۲. با اطلاعات بازی کنین

بازی، راه خوبی واسه حفظ کردن اطلاعاته. بازیا به شما کمک می کنن تا حقایق، فرمولا، تعاریف، رویدادها و هر اطلاعات دیگری رو بهتر به خاطر بسپارید. بازی حافظه رو می تونین به تنهایی یا با بقیه انجام بدین. واسه این کار می تونین تعدادی کاغذ رو ریز کنین و روی اونا اطلاعاتی رو که قصد دارین یاد بگیرین، بنویسین. کاغذها رو به دو گروه تقسیم کنین و پشت اونا یک جفت عدد بنویسین. مثلا در یک از کاغذهای دسته اول بنویسین ۷*۲ و در یکی از کاغذهای دسته دوم ۱۴ رو نوشته و پشت هر دوی اونا عدد یک رو بنویسین. با این روش تعداد زیادی از کاغذها رو آماده کنین و در آخر کاغذهایی رو که باید جفت شن، انتخاب کنین و واسه کنترل درستی، عددی رو که در پشت اونا نوشته شده، ببینین. با تکرار این روش می تونین اطلاعات رو خوب به یاد بسپارید.

برگرفته از: teachhub

Leave a Reply