Uncategorized

تقویت حافظه با ۱۱‍ روش عالی که هر علم آموز و دانشجویی باید بدونه

تقویت حافظه با ۱۱‍ روش عالی که هر دانش آموز و دانشجویی باید بدونه

واقعا راهی واسه تقویت حافظه هست؟ شاید وقتی دسته کلیدتون رو گم می کنین یا جواب بعضی سؤالات آسون رو درست سرِ جلسه ی آزمونای سرنوشت ساز فراموش می کنین، بی معطلی با خودتون گفتین، ای کاش حافظه ی بهتری داشتم! خوشبختانه واسه تقویت حافظه، راه های آسون و زیادی هست. در این مقاله با ۱۱ روش عالی واسه تقویت حافظه آشنا میشید که به ویژه واسه علم آموزان و دانشجویان کاربرد زیادی داره.

 

تردیدی نیس که استفاده از وسایل یادآوری به شما کمک می کنن. مثلا تنظیم یک تقویم آنلاین (مثل تقویم گوگل) که پیامایی رو واسه یادآوری به گوشی موبایل شما می فرستد، به شما کمک می کنه هیچ یک از قرار ملاقاتا و جلسهای مهم خود رو فراموش نکنین یا مثلا نوشتن لیست کارهای روزانه باعث می شه، هیچ کدوم از کارهای مهمی که در اون روز باید انجام بدین، از قلم نیفتند.

امّا واسه حفظ کردن اطلاعاتی که لازمه در حافظه ی بلندمدت تون حک شه، چیکار می تونین بکنین؟ واسه به حافظه سپردن این اطلاعات باید کمی سعی کنین. حتّی، شاید لازم باشه روش مطالعه و یادگیری تون رو به کلی تغییر بدین، اما خوشبختانه راه کارایی وجود دارن که می تونین با انجام اونا بیش تر از قبل، حافظه تون رو به کار بندازین.

قبل از آزمونِ مهم بعدی که در اون شرکت می کنین، حتما چندتایی از این روش ها رو واسه تقویتِ حافظه تون، امتحان کنین. این روشای امتحان پس داده، به شما کمک می کنن حافظه تون رو تقویت کنین، اطلاعات رو بهتر به یاد بیارین و اونا رو بهتر به خاطر بسپرید.

۱. روی چیزایی که مطالعه می کنین، تمرکز کنین

تمرکز، یکی از عاملای اصلیِ حافظهه. واسه اینکه اطلاعات از حافظه ی کوتاه مدت به حافظه ی دراز مدت شما منتقل شن، باید به شکل فعّال و دائمی به این اطلاعات توجه کنین. سعی کنین مطالب جدید رو در شرایطی یاد بگیرین که هیچ دلیلی (مثل تلویزیون، موسیقی و …) تمرکز شما رو به هم نمی زنه.

اگه هم اتاقیای شلوغ یا بچّهای پر سرو صدایی دارین، شاید به این سادگیا نمی تونین از شرِ حواس پرتی خلاص شید. در این شرایط می تونین زمانی رو واسه تنهاییای خود، کنار بذارین. از هم اتاقیای تون بخواهید، کمی تنهای تون بذارن و از همسرتون خواهش کنین یک ساعتی از بچّها مراقبت کنه تا بتونین روی کارتون تمرکز کنین.

۲. به جای مطالعه طولانی و پیوسته، در جلسات زیاد و منظم بخونین

یادگیری مطالبِ جدید در جلسات مختلف و با فاصله ها زمانیِ بیش تر، به شما کمک می کنه زمان مورد نیاز واسه پردازشِ اطلاعات رو در اختیار داشته باشین. تحقیقات نشون داده، علم آموزانی که مطالب جدید رو در جلسات منظم و با فاصله یاد می گیرن، این مفاهیم جدید رو خیلی بهتر از علم آموزانی که با همه این مطالب در یک جلسه ی طولانی آشنا شدن، به یاد میارن.

۳. اطلاعاتی که یاد می گیرین رو دسته بندی و منظم کنین

محققان متوجه شدن که اطلاعات مختلف در حافظه ی ما در دسته بندیای در رابطه و مشخص ذخیره می شن. شما می تونین با دسته بندی و جدا کردن اطلاعاتی که یاد می گیرین از این ویژگی، بهره ها ببرین. کافیه مفاهیم و جملات مثل رو در یک دسته بذارین یا یک طرح کلی از یادداشتا و کتابایی که می خونین درست کنین تا بتونین مفاهیم مثل رو در یک گروه بذارین.

۴. از روشای یادیار واسه یادآوری اطلاعات کمک بگیرین

روش یادیار، ابزاریه که علم آموزان معمولا از اون واسه یادآوری اطلاعات مختلف استفاده می کنن. یادیار، روش آسون ای واسه یادآوریِ اطلاعاته. مثلا می تونین واسه حفظ کردن جمله ای که باید اونو به خاطر بسپارید، تو ذهن تون اونو با یک مسئله معمولی و عادی که با اون آشنا هستین، پیوند بزنین. بهترین روشای یادیار، اونایی هستن که تازه هستن، از تصوّراتِ مثبت شکل می گیرن و جنبه ی طنز دارن. می تونین واسه حفظ کردن اطلاعات از شعر، آهنگ و یا یک لطیفه استفاده کنین.

۵. اطلاعاتی که یاد می گیرین رو به دقّت و با جزئیات توضیح بدین و تکرار کنین

واسه اینکه اطلاعات جدیدی رو که به خاطر می سپارید، به یاد بیارین، باید اونا رو در حافظه ی بلندمدت تون کُدگذاری کنین. یکی از روشای خیلی قوی کدگذاریِ اطلاعات، تکرار مفاهیم و جزئیاته. واسه قابل لمس تر شدن معنی کدگذاری اطلاعات، میشه از این مثال استفاده کرد: تعریف اصلی یک عبارت رو بخونین، اونو به حافظه بسپارید و بعد اطلاعاتِ جزئی تری رو درباره عبارت مورد نظر، بخونین. بعد از اینکه چند بار این کار رو تکرار کنین، شاید متوجه میشید که یادآوری اطلاعات، خیلی آسون تر شده.

این مطلب مشابه را هم بخوانید :   تقویت مثبت اندیشی در کودکان با ۵ راه حل راحت 

۶. واسه بهبود قدرت حافظه و یادآوریِ خود، مفاهیم و اطلاعات رو تجسم کنین

خیلی از آدما واسه یادگیری و یادآوریِ بهتر یاد گرفته ها، اطلاعات و مفاهیم جدید رو تجسم می کنن. به عکسا، نمودارها و بقیه تصاویر کتابای درسی خود دقت کنین. اگه نشونه های تصویری زیادی در اختیار ندارین، نشونه های مخصوص به خودتون رو درست کنین. مثلا در حاشیه ی یادداشتای تون، نمودار یا شکلای مختلف بکشین و یا از ماژیکای نشون گر یا خودکارهایی با رنگای مختلف واسه دسته بندیِ اطلاعاتی که مطالعه می کنین، استفاده کنین.

۷. بین اطلاعات جدید و دانسته های قبلی، رابطه برقرار کنین

وقتی مطالب جدید و ناآشنا رو یاد می گیرین، سعی کنین بین اونا و دانسته های قبلی تون، رابطه برقرار کنین. با ایجاد رابطه، بینِ مطالبی که از قبل میدونید و ایده های جدید، می تونین تواناییِ حفظ کردن و یادآوری اونا رو به شکلِ چشم گیری افزایش بدین. واسه یادآوریِ وظایف عادی روزانه خود (مثل خریدن نون!) هم می تونین همین کار رو تکرار کنین.

۸. مفاهیم جدید رو به بقیه آموزش بدین

تحقیقات نشون می ده که مطالعه مطالب جدید با صدای بلند در یادگیری اونا اثرِ زیادی داره. تجربه معلمان و روان شناسان هم ثابت کرده که آموزشِ مفاهیم جدید به وسیله خود علم آموزان به بقیه همکلاسیا، فرآیند یادگیری و یادآوری مفاهیم جدید رو بهتر کنه. شما می تونین از این ایده در فرآیندِ مطالعه و یادگیری خودتون، استفاده کنین. مثلا می تونین مفاهیم و اطلاعات جدید رو به یکی از دوستان خود یا کسی که با اون درس می خونین، آموزش بدین.

۹. به مطالب سخت، بیش تر توجه کنین

متوجّه شدین که بعضی وقتا یادگیری مطالبِ اول و انتهای هر فصل چه قدر آسون تر از بقیه بخش هاست؟ دانشمندان در تحقیقات خود متوجّه شدن که ترتیب قرار گرفتنِ اطلاعات، می تونه در یادآوری اونا نقش مهمی داشته باشه. این موضوع رو اثرِ موقعیّتای سِری (serial position effect) می گن.

درسته که حفظ کردن اطلاعاتی که در میونه ی فصل قرار گرفتن مشکله، اما شما می تونین با تمرین و تکرار بیش تر، بر این مشکل پیروز شدین. روش دیگری که می تونین به کار ببرین، بازسازیِ مطالبیه که فراگرفته اید. وقتی با یک معنی ِمشکل روبرو میشید، قَدری بیش تر واسه یادگیریِ اون زمان بذارین.

۱۰. هر چند وقت یک بار، روش مطالعه خود رو تغییر بدین

یک روشِ عالی دیگر واسه اینکه قدرت یادآوری خود رو افزایش بدین اینه که هر چند وقت یک بار، روند مطالعه خود رو تغییر بدین. مثلا اگه عادت کردین موقع مطالعه در جای مشخصی بشینین، دفعه ی بعدی، موقعیّتِ جدیدی رو امتحان کنین. اگه بعدازظهرها مطالعه می کنین، هر روز صبح چند دقیقه ای رو به مرور مطالبی که شب قبل یاد گرفتین، اختصاص بدین. با اضافه کردن تجربه ها و عادتای جدید به زمانای مطالعه ، می تونین از سعیای تون نتیجه بهتری بگیرین و حافظه ی بلندمدت تون رو به شکل چشم گیری، تقویت کنین.

۱۱. کمی بخوابید

سال هاست که دانشمندان تأکید می کنن، خواب کافی واسه یادگیری مطالب جدید و تقویت حافظه، خیلی مهمه. تحقیقات گذشته نشون می ده که یک چرتِ کوتاه بعد از یادگیری، به شما کمک می کنه مطالب رو خیلی سریع تر به خاطر بسپارید و بهتر به یاد بیارین.

بررسیا نشون می ده که خوابیدن بعد از یادگیریِ مطلب جدیدی به تغییرات فیزیکی در مغز منجر می شه. در این بررسیا مشاهده شده که در جریانِ فرآیند یادگیری، دندریتای مغزیِ موشایی که دانشمندان مانعِ خوابیدن اونا شده بودن، در مقایسه با موشایی که از خواب کافی بهره مند بودن، رشد کمتری داشته.

پس بار بعد که با یادگیری مطالب جدید سر و کله زدید، حتما شب خوب بخوابید!Leave a Reply