Uncategorized

تقویت انگیزه یادگیری زبون با ۱۰ روش کاربردی 

 

بی شک الان تسلط بر زبون انگلیسی واسه بیشتر افراد به مهارتی لازم تبدیل شده. موفقیت در مصاحبه ی شغلی، ادامه تحصیل در دانشگاه مورد علاقه، سفر به خارج از کشور و حتی خوندن دستور مصرف یک دارو و … تنها نمونه هایی از اهمیت آشنایی با یک زبون دیگره. واسه رسیدن به موفقیت در یاد گرفتن زبون، لازمه برنامه ای منظم و منظم رو در درازمدت دنبال کنین. وفاداری و عمل به این برنامه خود نیازمند انگیزه ای قوی واسه یادگیریه. اما با چه راه هایی می تونیم انگیزه یادگیری زبون رو در خود تقویت کنیم تا با همت و یه ریز، راه یادگیری رو بپیماییم و به نتیجه مطلوب برسیم؟ در این مقاله با ۱۰ روش کاربردی واسه تقویت انگیزه یادگیری زبون آشنا میشید.

۱. خودتون رو باور داشته باشین

بیشتر زبون آموزان دید منفی به مهارت زبون انگلیسی خود دارن و همیشه در گفتگوی داخلی با خود جملاتی مثل این رو تکرار می کنن:

من در مکالمه ضعیفم، با وجود اینکه سالا واسه یاد گرفتن زبون وقت گذاشته ام از صحبت به زبون انگلیسی می ترسم چون احساس می کنم بقیه ممکنه مقصود منو متوجه نشن. انگلیسی من شاید پر از اشتباهه.

بله، درسته همیشه جا واسه بهتر شدن هست اما همین حالا هم مهارت زبون انگلیسی شما خوبه. باور کنین این موفقیت بزرگیه.

واسه قدم اول سعی کنین نسبت به تواناییای خود اینجور خیالات منفی ای نداشته باشین. بهتره بر چیزی که می تونین انجام بدین تمرکز کنین نه بر ضعف هاتون.

۲. هیچوقت خودتون رو با بقیه مقایسه نکنین

خودتون رو با فردی انگلیسی زبون مقایسه می کنین که از کودکی با این زبون زندگی کرده؟ یا مهارتای خودتون رو با زبون آموزان دیگر که از شما قوی ترن قیاس می کنین؟ نتیجه این کار جز دید منفی نسبت به مهارت ها و کاهش اعتماد به نفس نمیشه. پس منصف باشین و خودتون رو با بقیه مقایسه نکنین. اگه می ببینن زبون انگلیسی شما خوب بقیه نیس ناراحت نشید و خودتون رو دست کم نگیرید.

مقایسه مساوی نیس

یک فرد انگلیسی زبون سال هاست که ۲۴ ساعت شبونه روز رو در انگلیسی غوطه وره؛ از تماشای تلویزیون گرفته تا مطالعه مطالب و کتابای زیاد به زبون انگلیسی و شرکت در میلیونا گفتگوی روزمره.

شمام اگه بتونین اینجور شرایطی واسه خود فراهم کنین پیشرفت قابل توجه ای دارین؛ اما به خاطر داشته باشین آموختن زبون دوم تجربه متفاوتی در زندگیه و هیچوقت نباید خودتون رو با کسی که این زبون، زبون مادری اوست، مقایسه کنین.

مقایسه خودتون با زبون آموزان دیگر هم کار درستی نیس. افراد با همدیگه متفاوتند، بعضی در یادگیری سریع و بعضی به زمان بیشتری نیاز دارن. بعضی، وقت بیشتری صرف زبون آموزی می کنن، بعضی دیگر خیلی ادامه ندارن. بعضیا معلمای خیلی خوبی دارن، بعضی دیگر هنوز معلم یا روش مناسب خود رو نیافته ان.

پس بهتره دست از مقایسه وردارین و فقط روی پیشرفت خودتون متمرکز شید.

۳. نسبت به اشتباهات نگاه سازنده داشته باشین

شاید براتون پیش اومده باشه که وقتی سعی می کنین به انگلیسی صحبت کنین یا بنویسین دچار اشتباه شید و بقیه شما رو تصحیح کنن. اولین احساسی که در این هنگام به شما دست می ده احساس سرخوردگی و شکسته. اشتباهات نشون می ده قوانین زبون انگلیسی رو نمی دونین، درست می گم، نه؟

نه، اشتباهه.

بعضی وقتا اشتباهات مثل غولای قدرتمندی ما رو از ادامه راه منحرف می کنن و انگیزه یادگیری رو در ما از بین می برن، اما حواس تون باشه این شما هستین که اینجور قدرتی به اونا میدید.

هدف اصلی یادگیری زبون انگلیسی ایجاد رابطه با بقیه به زبانی دیگره. اگه یک حرف اضافه رو اشتباه به کار ببرین، یا فعل رو در شکل دستوری درست خود استفاده نکنین یا حتی اگه یک کلمه رو درست تلفظ نکنین، آسمان به زمین نمیاد؛ چون بیشتر افراد با توجه به معنی جمله متوجه منظور شما می شن.

حتی اگه انجام دهنده اشتباهات بزرگتری هم شدید که ایجاد رابطه رو دچار مشکل می کنن، بازم خودتون رو نبازید. اشتباه بخشی از مراحل یادگیریه. فقط کافیه سعی کنین با استفاده از کلماتی دیگر منظور خود رو برسونین.

به یاد داشته باشین اشتباه به این معنی نیس که ناتوانید؛ بلکه با هر اشتباه، نقاط ضعف شما نمایان می شه و باید به اون به عنوان فرصتی واسه یادگیری نگاه کنین.

۴. نتیجه پایانی رو تصور کنین و خود رو در راه پیشرفت ببینین

هدف خود رو از یادگیری زبون انگلیسی مشخص کنین. واسه کار در شرکتی بین المللی به اون نیاز دارین؟ می خواید به کشوری انگلیسی زبون مهاجرت کنین؟ سفر کنین و به آسونی با بقیه دوست شید؟ در آزمونی خاص شرکت کنین؟ می خواید به زبون انگلیسی کتاب بخونین و فیلم ببینین؟

هدف شما هرچه هست از این تمرین آسون غافل نشید: هروقت سراغ مطالعه انگلیسی رفتید، چند دقیقه خود رو تصور کنین که به هدف تون رسیده اید. مثلا خودتون رو در حالی که آسون و سلیس به انگلیسی صحبت می کنین تصور کنین، یا ببینین که در کنفرانسی تجاری با اعتماد به نفس کامل مشغول سخنرانی و طرح ایده های خود به انگلیسی هستین. در خیال خود ببینین کتابا رو به زبون انگلیسی می خونین و معنی تموم واژگان رو میدونید. این حس، فوق العاده.

بعد به خودتون گوشزد کنین هر بخش از مطالعه، شما رو یه قدم به این رؤیا نزدیک تر می کنه. اینطوری مطالعه واسه شما لذت بخش و انگیزه ی شما قوی تر می شه، چون حالا دیگر میدونید این تمرینات مهم هستن و شما رو در راه پیشرفت قرار میدن.

۵. تهیه ی دفترچه موفقیت

وقتی حرف از پیشرفت می شه، ثبت دستاوردها به انگیزه ای قوی تبدیل می شه. دفتری تهیه کنین و بعد از انجام هر بخش از مطالعه، تاریخ و خلاصه ای از چیزی که یاد گرفتین در اون ثبت کنین. این کار سه نتیجه داره:

 • با نوشتن، اطلاعات در حافظه ی شما بیشتر اثبات می شه؛
 • دیدن دفتری که پر از سعیاتون واسه آموختنه، شما رو به ادامه راه تشویق می کنه؛
 • هر وقت به مرور مطالب نیاز داشتین، داشتن اینجور دفتری کمک بزرگیه.

۶. هروقت احساس تنبلی کردین فقط یه قدم کوچیک وردارین

یادگیری زبون انگلیسی پروژه ای خیلی خیلی بزرگه که شاید انجام اون سالا طول بکشه، پس طبیعیه بعضی وقتا احساس تتبلی و بی حوصلگی بکنین، در اینجور زمانی اصلا دلتون نمی خواد کتابتان رو باز کنین چه برسه به مطالعه. در این مواقع خوبه به جای اونکه به خودتون بگید «کی حوصله داره یک ساعت انگلیسی بخونه، یا امروز اصلا وقت ندارم انگلیسی بخونم» به خودتون بگید فقط کمی می خونم.

این مطلب مشابه را هم بخوانید :   تقویت حافظه با ۱۱‍ روش عالی که هر علم آموز و دانشجویی باید بدونه

مثلا:

 • به خودتون بگید امروز فقط پنج دقیقه انگلیسی می خونم؛
 • فقط فعالیتای listening (شنیداری) رو انجام میدم و دنبال معنی واژهای جدید این تمرین می گردم؛
 • فقط چند تا ویدئوی آموزشی تماشا می کنم؛
 • امروز فقط پنج تا کلمه جدید یاد می گیرم.

و بعد از چند دقیقه ممکنه دو اتفاق بیفته:

 • حتی اگه انگیزه یا وقت کافی نداشته باشین، بعد از همون چند دقیقه تمرین، احساس رضایت می کنین؛ چون به هر حال حرکت بهتر از ساکن بودنه، حتی به اندازه یه قدم کوچیک. یا
 • بعد از چند دقیقه احساس تنبلی در شما از بین میره. احساس می کنین که دوست دارین بیشتر بخونین و دوباره انگیزه ی خود رو به دست میارید.

معمولا دشوارترین قسمت، مرحله شروع کاره، اگه قدمی کوچیک وردارین، بی دودلی نکته ای تازه یاد می گیرین، و شاید همین موضوع به انگیزه ی شما واسه ادامه راه تبدیل شه.

۷. استراحت کوتاه، بازگشت به موقع

بعضی از زبون آموزان به خود سخت می گیرن، یعنی، انتظار خیلی زیادی از خود دارن و هیچ استراحتی واسه خود در نظرنمی گیرن. این افراد اگه یک روز از برنامه مطالعاتی خود عقب بمونن احساس شکست می کنن.

البته خوبه مطالعه زبون به شکل یک عادت در زندگی روزمره در بیاد اما همه ما به استراحت نیاز داریم.

شاید بعضی وقتا در روزی پر مشغله امکان مطالعه واسه ما وجود نداشته باشه. در این صورت ایرادی نداره مطالعه رو در روز بعد از سر بگیریم. یا اگه واسه یه مدت به تعطیلات رفتید به جای اونکه دائم در استرس عقب افتادن از برنامه باشین، از تعطبلات لذت ببرین و بعد از پایان زمان استراحت دوباره با انرژی بیشتر شروع کنین.

پس داشتن استراحت یا معطلی انداختن بین مطالعه، به خودی خود بد نیس اما نکته ی کلیدی اینه که اجازه ندین مشغله و استراحت واسه هفته ها و ماه ها شما رو از یادگیری زبون انگلیسی دور نگه داره. اگه به خاطر تحصیل یا کار سرتون شلوغه، فقط یک بار در هفته انگلیسی بخونین، این کار بهتر از اینه که هر روز سعی کنین و موفق نشید. ببینین چه جوری می تونین در برنامه زندگی تون جایی واسه این کار باز کنه، و اجازه بدین زمان مطالعه تون انعطاف پذیر باشه تا هر جا لازم شد اونو با توجه به شرایط تغییر بدین.

۸. آموختن رو واسه خود لذت بخش کنین

لازم نیس همیشه به شکل ای ثابت بخونین. سعی کنین با ایجاد تغییرات در روند مطالعه، یادگیری رو واسه خود جذاب کنین. اگه یک روز گرامر تمرین می کنین، روز بعد کاری متفاوت انجام بدین مثلا به یک پادکست انگلیسی گوش بدین و روی درک مطلب کار کنین. شاید خوب باشه روز بعد با تماشای اخبار به زبون انگلیسی، به یادگیری لغات جدید بدین. بعد می تونین کمی استراحت کنه و یک فیلم با زیرنویس ببینین.

تموم این فعالیتا به آموختن انگلیسی کمک می کنن. از طرفی با ایجاد تنوع، از یادگیری خسته نمی شین و از اون لذت می برین.

یک راه مفید دیگر مطالعه موضوعات مورد علاقه تون به زبون انگلیسیه، مثلا اگه به موضوع خاصی مثل ورزش، تاریخ یا سیاست علاقه مندید، کتابا، مقالات، مطالب و فایلای صوتی مربوط به اونو به زبون انگلیسی بخونین. وقتی موضوع مورد علاقه خود رو به زبون انگلیسی دنبال می کنین یادگیری هم واسه شما شیرین تر می شه.

۹. مطالعه گروهی

دانشمندان دریافته ان که یکی از مؤثرترین راه های انگیزشی استفاده از روش «فشار همتایان» است. توقع و انتظار گروه از آدما مثل نیروی محرکی اونا رو به فعالیت مجبور می کنه.

مثلا شاید واسه شما جدا شدن از رختخواب و رفتن به باشگاه واسه ورزش سخت باشه اما وقتی بدونین دوست تون در باشگاه منتظر شماس تا باهم ورزش کنین، حتما سر ساعت واسه ورزش کردن کنار اون آماده میشید.

میشه از همین روش واسه آموختن زبون استفاده کرد. با پیوستن به گروه های آموزش زبون انگلیسی در شبکه های اجتماعی و رفت و امد با افرادی که مثل شما درصدد یادگیری زبون هستن می تونین به تقویت انگیزه ی خود کمک کنین. اگه بتونین یک همراه واسه خود پیدا کنین که چه بهتر. با این روش می تونین به همدیگه در یادگیری کمک کنین و تشویق کننده همدیگه باشین.

۱۰. روش رقابت و پاداش

وقتی به تنهایی زبون می خونین امکان داره انگیزه ی خود رو از دست بدین چون هیچکی نیس که به شما آفرین بگه. واسه اونکه روند مطالعه، مریضی بار و خسته کننده نشه با تعیین هدفای کوچیک، واسه خود رقابت درست کنین و وقتی موفق به انجام اون شدید به خودتون جایزه بدین.

هدف اصلی تون باید یادگیری زبون انگلیسی باشه اما می تونین در این راه هدفای کوچکتری هم واسه خود مشخص کنین. مثلا:

 • با خودتون قرار بذارین یک کتاب انگلیسی رو به طور کامل بخونین؛
 • واسه یک ماه هر روز ده کلمه جدید یاد بگیرین؛
 • یک وبلاگ درست کنین و تا یک سال هر هفته یک پست به زبون انگلیسی بنویسین؛
 • یا توانایی صحبت به انگلیسی خود رو پله پله از یک دقیقه به پنج دقیقه برسونین.

نکته ی مهم اینه که هدفای انتخابی مشکل، اما با توجه به سطح توانایی شما قابل دسترسی باشن. مثلا، اگه در شروع راه هستین نمی تونین رقابت «درک کل فیلم به زبون اصلی» رو واسه خود انتخاب کنین. اینجور کاری واسه شما خیلی سخت هستش، به هدفی نیاز دارین که باعث بهتر شدن توانایی هاتون بشه اما انجام پذیر باشه.

وقتی تونستید از پس چالشی که واسه خود درست کردین برآیید جشن بگیرین و پیروزی تون رو واسه دوست، خونواده، معلم بازگو کنین. می تونین غذایی که دوست دارین بخورین، یک هدیه کوچیک واسه خود بخرین یا کارایی مثل این. این باعث می شه احساس غرور کنین و واسه رقابت بعدی آماده شید.

برگرفته از: espressoenglish

(به مدت محدود)

در هر سنی و با هر تحصیلاتی که هستین، در کمترین زمان ممکن، به هر زبانی مسلط میشید


Leave a Reply