Uncategorized

تقویت اعتماد به نفس در نوجوانان با ۱۰ روش کاربردی "

 

زمان نوجوانی چیزی مثل به گرگ ومیش صبحگاهیه. زمانی که نه واسه شبه و نه روزهنگام تلقی می شه. بچه دلبندتان دیگر نه کودکه و نه به اندازه کافی بزرگ شده. بیشتر نوجوانان در این دوره از زندگی، پریشون، بی ثبات، حساس و خجالتی می شن. اما نکته ی قابل توجه اینه که پدرها و مادرها چه نقشی در ایجاد و افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان دارن؟

باید بدونیم که ما به عنوان پدر و مادر، می تونیم نقش خیلی مهمی در افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان داشته باشیم. پس خودتون رو دستِ کم نگیرید. به این فکر کنین که چه جوری می تونین شخصیت بچه نوجوون تون رو طوری شکل بدین که در تصمیمات آینده زندگی اش، آگاهی و اعتماد به نفس کافی داشته باشه؟ عزم تون رو جزم کنین و نقش مهمی در تشکیل اعتماد به نفس بچتون داشته باشین. ما هم در راه رسیدن به این هدف، همراه شما هستیم و در این نوشته تصمیم داریم درباره راهکارهای افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان با شما صحبت کنیم.

 

اعتماد به نفس چیه؟

همه میدونن که اعتماد به نفس مهم ترین کلیدِ رسیدن به موفقیت در زندگیه. اعتماد به نفس در یک جمله خلاصه می شه: «احساسی که درباره خودم دارم.»

اعتماد به نفس:

  • بر نحوه ی کارکرد فرد با بقیه اثر می ذاره؛
  • درخشش کارکرد فرد رو به روشنی نشون می ده؛
  • نقش مهمی در تشکیل شخصیت فرد بازی می کنه؛
  • با خوشحال بودن هر فرد رابطه مستقیمی داره.

دلیلِ اهمیتِ اعتماد به نفس در نوجوانان چیه؟

اعتماد به نفس به نوجوانان کمک می کنه با رقابتا، تردیدها، نارضایتیا و فرازونشیبایی که در زندگی پیشِ روی شون قرار خواهد گرفت، روبه رو شن.

روابط، احساسات، فشارهایی که از طرف همسالان گریبانگیر نوجوون می شه، رقابت و سطح انتظارات خودش و بقیه، همه روی اعتماد به نفس نوجوون اثر می ذارن. اعتماد به نفس به نوجوون کمک می کنه اهدافش رو پیگیری کنه و اونا رو به دست بیاره، زمان جوانی اش رو به شکل ی مناسبی سپری کنه، روابط بهتری برقرار کنه و به فردی خوشحال با ذهنی قوی تبدیل شه.

نقش والدین در ایجاد اعتماد به نفس در نوجوانان چیه؟

«والدین» بیشتر از هر فرد دیگری، در ایجاد اعتماد به نفس در نوجوانان نقش دارن. والدین با حمایت خود می تونن اثر عمیق و مهمی در تشکیل شخصیت نوجوون داشته باشن. همونجوریکه حتما خودتون هم میدونید، رفتار و گفتار شما اثر زیادی روی بچه نوجوون تون داره. چگونگی احساسات شما در قبال نوجوون و احساس اون نسبت به خودش، مستقیما روی اعتماد به نفس اون اثر می ذاره. رفتار شما در برابر نوجوون تون، تعیین کننده ی رفتار بقیه با اوست. اگه خود شما به بچتون بها ندین، نمی تونین توقع داشته باشی جامعه اونو به رسمیت بشناسه.

۱۰ نکته واسه افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان

۱. با نوجوون تون قابل احترام برخورد کنین

فراموش نکنین بچه شما دیگر یک کودک نیس بلکه داره به یک جوون بالغ تبدیل می شه، پس مثل هر بزرگسال دیگری شایسته ی احترامه. همیشه نوجوون تون رو با احترام مورد خطاب قرار بدین. هیچوقت نگذارید لحن و آهنگ صداتون توهین آمیز یا تحقیرکننده باشه. همیشه به مشکلات و نگرانی هاش اهمیت بدین و با ترسای اون مثل ترسای زمان کودکی اش برخورد نکنین.

۲. نوجوون تون رو تشویق کنین

در تعریف کردن از بچتون دست و دل باز باشین. وقتی نوجوون تون رو به خاطر خصوصیات و کارهای خوبش تعریف می کنین، اعتماد به نفس اونو بالا می برین و به تکرار کارهای خوب و بهتر شدن، تشویقش می کنین. احساسات خود رو بگید، اجازه بدین بچتون بدونه به وجودش افتخار می کنین و به خاطر داشتن اینجور فرزندی، به خود می بالید.

۳. تا جایی که ممکنه، از نوجوون تون انتقاد نکنین

انتقاد و سرزنش، اعتماد به نفس بچه نوجوون شما رو کم می کنه. اگه نوجوون تون درگیر چیزیه که شما دوست ندارین یا نمی خوشش اومد، درباره اش با اون صحبت کنین. نوجوانان معمولا انتقاد رو تمسخر تلقی می کنن و تصور می کنن که مایه ی سرافکندگی شما شدن. وقتی مجبورید از اون انتقاد کنین، به لحن خود دقت کنین!

این مطلب مشابه را هم بخوانید :   تقویت عضلات بازوها و شونِه با ۲۰ نکته ای که دستان شما رو قوی می سازه 

۴. اونو به انجام فعالیتای فوق برنامه تشویق کنین

بذارین نوجوون تون علایق خود رو دنبال کنه. اونو به شرکت در فعالیتای بیشتر تشویق کنین. بچتون می خواد در کار مورد علاقه اش، برتر باشه. فعالیتای فوق برنامه فرصت خوبی واسه درس گرفتن از موفقیتا و شکستا، رقابتای متفاوت و امتحان میزان اعتماد به نفس بچه شماس. این نوع فعالیتا روحیه اش رو بالا می برن و به اون یاد می گیرن واسه رسیدن به هدف مشترک، باید با بقیه همکاری کنه.

۵. به اون کمک کنین مهارتای دوستی رو یاد بگیره

همه ما میدونیم که نمی تونیم دوستیا و روابط فرزندمان رو انتخاب یا کنترل کنیم، اما می تونیم در مواردی مثل احترام در روابط و پذیرش افراد مختلف، اونو راهنمایی کنیم. احترام و درک دوطرفه در روابط، از اهمیت زیادی برخوردارن، پس اونا رو به بچتون آموزش بدین. دوستیایی که نوجوون شما تجربه می کنه، روی اعتماد به نفسش اثر می ذارن. به اون یاد بدین چیجوری دوستیای خوب و بد رو از هم جدا کنه.

۶. به نوجوون تون یاد بگیرین بعضی چیزها واقعا مهم نیستن!

خیلی از نوجوانان تحت فشار رقابت با همسالان خود یا بقیه قرار می گیرن. نوجوون آرزو داره مثل مدلا، بازیگران یا دیگر افراد مشهور باشه و وقتی در این راه شکست می خوره، اعتماد به نفسش آسیب می بینه. با بچتون صحبت کنین و به اون بگید که این موضوع اون قدرها هم مهم نیس. به اون یاد بدین چیزی که مهمه رفتار مناسب، بهداشت و سلامت جسم و ذهنه.

۷. به اون یاد بگیرین روی توانایی هاش تمرکز کنه

به نوجوون خود یاد بگیرین بیشتر روی نقاط قوت خود تمرکز کنه و هیچوقت اونو با همسالان، دوستان، خواهر، برادر و دیگر بچه های فامیل مقایسه نکنین. نوجوون تون باید درک کنه که افراد مختلف نقاط قوت متفاوتی دارن. مقایسه فقط باعث چشم و هم چشمی می شه. به نوجوون تون یاد بگیرین که اون فقط باید با خودش رقابت کنه و همیشه به فکر بهتر کردن خودش باشه. بهترین راه واسه پیشرفت در زندگی، رقابت با خودشه و واسه این کار، باید بر نقاط قوتش تمرکز کنه.

۸. به اون یاد بگیرین روحیه قوی داشته باشه

به نوجوون تون یاد بگیرین در برابر آزاری که از طرف جامعه و افراد دیگر به اون می رسه، صبور باشه و آستانه ی تحمل خود رو بالا ببره. این موارد اعتماد به نفس اونو تحت اثر قرار میدن. آرامش، لبخند زدن بر مشکلات و صبوری، از قوانینِ خوبِ زندگی هستن. نوجوون باید یاد بگیره احساسات منفی خود رو به شکل ای درست مدیریت کنه. نوجوون شما باید بدونه بقیه با تمسخر یا آزار، نمی تونن به اون آسیب بزنن و این کار اصلا نباید اعتماد به نفس اونو تحت تاثیر بذاره.

۹. در صورت نیاز، از آدما حرفه ای کمک بگیرین

اگه نوجوون شما شدیدا از کمبود اعتماد به نفس رنج می بره تا جایی که این موضوع روی فعالیتای درسی یا روابط اجتماعی اون اثر قابل توجه ای گذاشته، بهتره از بقیه کمک بگیرین. اول از فردی که با بچتون رابطه خوبی، کمک بخواهید. اگه راه حل اول نتیجه نداد، بهتره به یک مشاور حرفه ای مراجعه کنین تا مشکل واقعی بچتون رو پیدا و برطرف کنه.

۱۰. حمایت کننده نوجوون خود باشین

شاید متوجه نباشید که کوچیک ترین رفتارتان، بی اهمیت ترین چیزایی که می گین و حتی معمولی ترین کارهای روزمره ای که انجام میدید، چقدر در اعتماد به نفس بچتون اثر دارن. اون باید مطمئن باشه که شما «همیشه» پشتیبانش هستین. حمایت شما مثل یک کاتالیزور در رشد اعتماد به نفس بچه نوجوون تون عمل می کنه. وقتی بچتون بدونه کسی هست که می تونه به اون تکیه کنه، زندگی اش رو با اعتماد به نفس و قدرت بیشتری پیش می بره.

هر زمان که نوجوون شما درگیر موقعیتی مثبت یا منفی می شه، به خاطر داشته باشین که این فقط مرحله ای از زندگیه و خیلی زود میگذره.

دوستان عزیزم؛ نوجوانی و مشکلات اون بخشی از روند رشد بچه شماس، پس واسه گذر از این زمان، صبور باشین و تموم تمرکزتان رو روی همراهی و کمک به بچه نوجوون تون بذارین.

برگرفته از: momjunction

 


Leave a Reply