موانع رویه ای SME:/پایان نامه درباره رتبه بندی موانع صادراتی

موانع رویه ای

موانع رویه ای بر جنبه های عملیاتی معاملات با مشتریان خارجی تمرکز داشته و شامل سه  مورد محدودیت میباشد: ناآشنایی با تکنیک ها / رویه ها، شکست در ارتباط و جمع آوری کند پرداخت ها . این موانع به طور گسترده توسط محققین این رشته مورد برسی قرار گرفته و در اکثر موارد تاثیر باز دارندگی متوسط یا بالایی را بر رفتار صادرات آشکار  می سازد.

اسناد و رویه های نا آشنای صادرات: شرکت های کوچک بسیاری، مدیریت اسناد گمرکی، ترتیب ارسال کالا و سایر رویه های صادرات را امری دشوار می دانند و تمایل دارند اینها را با هزینه های اضافی، اتلاف زمان و رعایت افراطی تشریفات اداری همراه سازند که در نتیجه نگرش منفی در خصوص انجام صادرات ترویج می دهد. در واقع طبق برخی برآوردها، میانگین معامله بین المللی شامل 40 سند و 27 طرف می‎باشد که به هزینه های مستند سازی 7 درصد  از کل هزینه های صادرات منجر می گردد. هرچند رویه های صادرات معمولاً پیچیده تر از فروش های داخل کشور هستند، اما می توان از خدمات مشاوره ای، آژانس‎های دولت و موسسات مالی نیز کمک گرفت. برای مثال، شرکت هایی مانند عوامل حمل و نقل کالای خارجی با قیمت های منطقی در اکثر این کارها تخصص دارند.

ارتباط مشکل دار با مشتریان خارجی : ارتباط با مشتریان خارجی برای نظارت یکنواخت عملیات های صادراتی شرکت لازم است. با این حال، ارتباط در بسیاری موارد ناکافی و اتفاقی بوده که به علت فواصل زمانی و جغرافیایی بزرگ بین فروشندگان و خریداران در بازارهای بین المللی می باشد. علاوه بر این، زیر ساخت ارتباطی ضعیف شایع در بسیاری کشورهای خارجی خصوصاً  کشورهایی با اقتصاد توسعه نیافته جزء آنهاست . این وضعیت می تواند مشکلات جدی برای شرکتهای صادر کننده ایجاد کند. مثلاً (1) درک نادرست از اطلاعات مبادله شده با مشتریان خارجی (2) کنترل ضعیف بر فعالیت های بازار برون مرزی (3) تاخیر در تصمیم گیری های صادرات تاکتیکی و استراتژیک و (4) بازخورد ناکافی از طرف پیشرفت های کسب و کار در خارج از کشور.

حتما بخوانید :   مفاهيم ترك شغل/:پایان نامه درباره درگیری شغلی و ترک شغل

جمع آوری کند پرداخت ها از خارج از کشور: عدم تماس فوری با بازارهای برون مرزی همراه با تمایل بسیاری از خریداران خارجی برای تقاضای تسهیلات اعتباری بیشتر موجب افزایش احتمال جمع آوری کندتر پرداخت ها می شود. این وضعیت در مورد شرکت های کوچکی رایج تر است که برای ورود به بازار از طریق واسطه های خاص ناامید هستند یا در مورد کشورهایی صدق می کند که بانک مرکزی محدودیتهای پولی سختی را به آنها تحمیل می کند. با استفاده از شرایط پرداخت می توان بر این مشکل چیره شد،  این شرایط  ضمانت های بیشتری برای صادر کننده فراهم می سازد. مانند مورد اعتبار نامه که در آن بانک خریدار تعهد می کند مقدار مشخصی از پول را با ارائه ی اسناد تصریح شده توسط نامه به بانک فروشنده بپردازد.