مدیریت دارایی­هاي جاري :/پایان نامه مدیریت سرمایه بر ثروت سهامداران

مدیریت دارایی­هاي جاري  

2-4-1-1) مدیریت محافظه­كارانه دارایی­های جاری[1]

مدیریت محافظه­کارانه آن است که شرکت با نگهداری پول نقد و اوراق بهادار قابل فروش می‌کوشد قدرت نقدینگی خود را حفظ کند. ریسک این نوع مدیریت بسیار اندک است، زیرا داشتن قدرت نقدینگی نسبتاً زیاد به شرکت این امکان را می­دهد که موجودی کالا را به مقدار کافی تهیه و اقدام به فروش نسیه کند. از این رو برای این شرکت­ها ریسک از دست دادن مشتری بسیار اندک است.از طرف دیگر نقدینگی نسبتاً زیاد به آنها این امکان را می­دهد که بدهی­های سررسید شده را به موقع بپردازند و با خطر ورشکستگی مواجه نشوند. معمولاً مدیران مالی وصول مطالبات را به عنوان یکی از منابع تهیه پول برای پرداخت بدهی­های خود به حساب می‌آورند و توقع دارند که با وصول آن‌ها بتوانند بدهی­های جاری خود را بپردازند. اگر در مواردی وصول مطالبات کمتر از مبلغ مورد انتظار شود یا شرکت نتواند برخی از اقلام بدهی را که سررسید شده­اند تمدید کند، آنگاه قدرت نقدینگی شرکت این توان را به وی می­دهد که از عهده پرداخت این نوع بدهی­ها برآید.

مدیر مالی که در اداره امور سرمایه در گردش محافظه­کارانه عمل می­کند بازدهی اندکی خواهد داشت، زیرا پول نقد و اوراق بهادار قابل فروش، یا اصلاً بازدهی ندارد یا بازدهی بسیار ناچیزی خواهد داشت. به علاوه، اجرای این سیاست گاه باعث می­شود که سطح موجودی کالا به چندین برابر مقدار مورد نیاز برسد، زیرا نظر مجری این سیاست این است که بتواند پاسخگوی سفارش‌های پیش بینی نشده مشتریان احتمالی باشد. وجوه به کار گرفته شده در موجودی کالای اضافی هیچ نوع سودی را عاید شرکت نخواهد کرد، از این رو نرخ بازدهی شرکت کاهش می­یابد (نیکومرام و همکاران، 1389).

حتما بخوانید :   ICT:"پایان نامه درمورد فناوری اطلاعات و ارتباطات"

 

2-4-1-2) مدیریت جسورانه دارایی­های جاری [2]

مدیر شرکتی که این نوع مدیریت را اعمال می­کند، همواره می­کوشد تا وجوه نقد و اوراق بهادار قابل فروش را به حداقل ممکن برساند. اگر مدیر جسورانه عمل کند، درصدد بر می­آید تا وجوهی را که در موجودی کالا سرمایه­گذاری می­شود به حداقل برساند. شرکتی که شهامت این را دارد تا وجوه نقد و اوراق بهادار را به حداقل برساند باید ریسک عدم پرداخت به موقع بدهی­های سررسید شده را به‌پذیرد. چنین شرکتی شاید نتواند پاسخ گوی سفارش­های مشتریان باشد و از این لحاظ هم متحمل ضرر خواهد شد (چون نمی­تواند فروش کند). شرکت برای جبران چنین ضررهایی­، در اجرای سیاست جسورانه خود در صدد بر می­آید تا برای تهیه دارایی‌های ثابت، منابع مالی را مورد استفاده قرار دهد (نیکومرام و همکاران، 1389).

[1] Conservative Current Asset Management

[2] Aggressive Current Asset Management