استراتژی دولت الکترونیک:”پایان نامه درباره نقش دفاتر پیشخوان”

مراحل تدوین استراتژی دولت الکترونیک

پیاده کردن دولت الکترونیک با توجه به پیچیدگی هایی که دارد نیار به طراحی یک استراتژی دقیق و مدون شده دارد تا بتوان تمامی بخش ها را همگام با هم و به طور همزمان آماده کرد . این استراتژی باید در خود مواردی را لحاظ کرده باشد . طبیعی است که دولت الکترونیکی لازمه اش گسترش ICT یا فناوری اطلاعات و ارتباطات است (شیرکوند؛1384؛5). دیگر این که فناوری اطلاعات باید با هماهنگی و کمک گیری از مردم باشد ، چراکه همان طور که اشاره کردیم فناوری اطلاعات برای خدمت رسانی بهتر به مردم است و بدیهی است که این هدف بدون کمک مردم میسر نیست  و سوم آن که دولت ها باید توانایی های خود را به مردم بشناسانند . به عبارتی مردم باید بدانند که چه امکاناتی در اختیار دارند و سازمان ها و وزارت خانه ها چه کمکی می توانند به آن ها بکنند . مردم این حق را دارند تا از تمامی عملیات جاری در وزارت خانه ها و سازمان ها و شعبه های مختلفی که در کشور وجود دارد آگاهی یابند و بفهمند که نیاز خود را از طریق کدام شعب می توانند بر آورده کنند . حبیب عباس زاده این موارد را بیان نموده و در سه بخش تقسیم نموده است

1- استفاده از (ICT) برای گسترش دسترسی به اطلاعات دولتی . دولت ها حجم عظیمی از اطلاعات را تولید می کنند که قسمت عمده آن به طور بالقوه برای افراد و حرفه ها سودمند هستند . می توان از (ICT) برای انتقال سریع و مستقیم این اطلاعات به شهروندان استفاده کرد . از این رو سایت های انتشار اطلاعات دولتی از ابزارهای مهم دولت الکترونیک هستند . در نتیجه انجام این مرحله پیشرفت عظیمی در نظام بوروکراسی کشور بوجود آمده ریشه کنی فساد را به دنبال خواهد داشت .

2- گسترش مشارکت عمومی در دولت : دولت الکترونیک این پتانسیل را دارد که از طریق شهروندان در تعامل با سیاست گذاران در سرتا سر چرخه سیاست گذاری در تمام سطوح شهروندان را در فرایند های حکومت گری مشارکت دهد . بنابراین این مرحله از دولت الکترونیک می تواند در بر گیرنده ایجاد مجامع مشورتی بین شهروندان و دولت باشد این مجامع روی خط (On-Line) را تشکیل می دهند که در آن افراد ایده های خود را تبادل می کنند . در نتیجه انجام این مرحله اعتماد عمومی مردم را به دنبال خواهد داشت.

3- فراهم نمودن و قابل دسترس ساختن خدمات دولتی روی شبکه : دولت ها باید با ایجاد وب سایت هایی این امکان را فراهم سازند که کاربران تبادل های خود را انجام دهند. همان طوری که بخش خصوصی از اینترنت برای خدمات تجارت الکترونیکی استفاده می کند دولت ها نیز باید در زمینه خدمات خود همین کار را انجام دهند . این عمل باعث صرفه جویی عظیمی در هزینه ها و بهبود پاسخگویی و بهره وری می شود .

2-8- شهر الکترونیکی

تمامی این هدف ها برای ایجاد یک شهر الکترونیکی است ، شهری که تمامی امکانات آن به صورت الکترونیکی انجام می گیرد . هر فردی در خانه خود می تواند نیازهای خود را برآورده کند ، نیازری به بیرون رفتن از خانه نیست ، طبعاٌ ترافیک چندانی در آن کشور وجود ندارد و احتمالاٌ نرخ بیکاری نیز در آن شهر پایین است . شهر هوشمند یا الکترونیکی نمادی از یک دولت الکترونیکی است . شهر الکترونیکی به مجموعه شهرهایی اطلاق می گردد که کلیه خدمات ،نیازها و ارتباطات از طریق شبکه های اینترنتی قابل انجام باشد.(شیرکوند؛1384؛5)باید از یک زیر بنا و زیر ساخت اطلاعاتی و مخابراتی پیشرفته ای برخوردار بوده به نحوی که مردم می توانند از طریق رایانه ها در تمامی خانه ها ،مدارس ،ادارات و … به هم مرتبط شوند . برای این کار رایانه ها را به یک وسیله اطلاعاتی چند منظوره تبدیل می کنند که کاربرد های تلفن ، تلویریون و رابانه را در خود جمع کرده و می تواند صدا ، تصویر ، متن و داده ها را در اختیار کاربر قرار دهد . کلیه امور تجاری و بازرگانی به صورت الکترونیکی و با استفاده از سیستم online انجام می شود . آموزش ، مدیریت ، خدمات و سایر ارتباطات اداری و اجتماعی از طریق شبکه های محلی و منطقه ای انجام می شود. شاید تمامی این مواردی که اشاره شد به نظر آرمان گرایانه به نظر می رسند ولی واقعیت این است که در برخی از کشورهای جهان این موضوع به واقعیت تبدیل شده و دیگر نمی توان تحقق آن را رویا دانست. در ادامه به چند شهر الکترونیکی اشاره می شود .

حتما بخوانید :   رضايت مشتري:پایان نامه درباره کارت هوشمند سوخت

بعضی از این زیر ساخت ها که در دبی پیاده شده را این چنین معرفی می کنند:

1-Dubai Media City

‌    این‌ مجموعه‌ جهت‌ موسساتی‌ که‌ در زمینه‌ رسانه‌های‌ الکترونیک‌ مانند رادیو، تلویزیون، روزنامه‌ها، مجلات‌ و سینما فعالیت‌ دارند ایجاد شده‌ و کلیه‌ امکانات‌ و خدمات‌ لازم‌ جهت‌ فعالیت‌ اینگونه‌ موسسات‌ را در اختیار آنها قرار می‌دهد.

2-Data Fort

مجموعه‌ای‌ که‌ جهت‌ امنیت‌ اطلاعات‌ بوجود آمده‌ و مکانیزم‌های‌ لازم‌ برای‌ اطمینان‌ از امنیت‌ اطلاعات‌ را اجرا می سازد

تلاش‌ این‌ مجموعه‌ این‌ است‌ تا موسسات‌ و شرکتهای‌ فعال‌ در شهر اینترنتی‌ بتوانند باخیال‌ آسوده‌ از حملات‌ احتمالی‌ اینترنتی‌ و دزدی‌ اطلاعات، به‌ کسب‌ و کار خود مشغول‌ شوند.

3-Knowledge Village

‌    گسترش‌ آموزش‌ الکترونیک‌(E-Learning) و  بازار وسیع‌ آن‌ باعث‌ شده‌ است‌ تا شهر اینترنتی‌ دبی‌ اقدام‌ به‌ احداث‌ «دهکده‌ دانش» بنماید. این‌ مجموعه‌ کلیه‌ امکانات‌ لازم‌ برای‌ فعالیت‌ موسسات‌ آموزش‌ مجازی‌ را در اختیار آنها قرار داده‌ و این‌ موسسات‌ می‌توانند بااستفاده‌ از امکانات‌ زیربنایی‌ مناسب‌ موجود در مجموعه‌ به‌اجرای‌ پروژه‌های‌ آموزش‌ از راه‌ دور خود بپردازند. هم‌اکنون‌ تعدادی‌ از دانشگاههای‌ معتبر جهانی‌ در حال‌ راه‌اندازی‌ بخش‌ آموزش‌ الکترونیک‌ خود در شهر اینترنتی‌ دبی‌ می‌باشند.

4-First Step

‌به‌منظور حمایت‌ از موسسات‌ نوپا که‌ مایل‌ به‌ شروع‌ فعالیت‌ در شهر اینترنتی‌ دبی‌ می‌باشند، طرح‌ حمایتی‌first Step اجرا شده‌ است. با استفاده‌ از این‌ طرح‌ شرکت ها حداکثر برای‌ مدت‌ 3 سال‌ می‌تواند با شرایط‌ سهل‌ و ارزان‌ از امکانات‌ شهر اینترنتی‌ دبی‌ استفاده‌ نموده‌ و در صورت‌ موفقیت‌ کسب‌ و کارشان‌ از این‌ مجموعه‌ حمایتی‌ خارج‌ شده‌ و در مجموعه‌ اصلی‌ به‌ ادامه‌ فعالیت‌ بپردازند.